مقدمه:

قرآن کریم، بهار دلها و شفای دردها و سرچشمه دانشها و زداینده تیرگی ها و مهمترین، استوارترین و ارجمند ترین مستند شناخت و مرجع فهم و سند کرامت و شرافت ما مسلمانان است. بازگشت به قرآن کریم و بهره وری از معارف دریا وار آن در فرایند جهانی سازی و تقابل فرهنگها، فراخوانی تازه و دعوت فوری را می طلبد. پی ریزی تمدن باشکوه و سعادت آفرین برای انسانها بر اساس دستورات این منشور جاوید، تلاش بیشتری در جهت فهم و تبیین معارف بلند آن می خواهد.
مؤسسه امام هادی(ع) با توجه به این ضرورتها و چالشهای فرهنگی در کشور مسلمان افغانستان از همان آغاز تأسیس (1378) اصول و چاشنی فعالیتهای خود را ترویج و تبیین فرهنگ و معارف قرآن کریم قرار داد. آنچه را در سطور بعد می خوانید شمه ای از فعالیتهای بخش امور قرآنی این مؤسسه است:

گستره جغرافیایی فعالیت

در کارهای قرآنی مؤسسه حدود و ثغور، کشور و منطقه خاصی نقش ندارد آنچه به عنوان ملاک کاری مورد نظر است نیاز و محرومیت فرهنگی است. با توجه به همین معیار بیشترین توجه فعالیتها مربوط به کشور افغانستان است. بعضی کشورهای دیگری که تا کنون مؤسسه امام هادی (ع) توانسته است فعالیتهای قرآنی در آنها داشته باشد عبارتند از: افغانستان، پاکستان (کویته، کراچی و اسلام آباد)، تاجیکستان، ازبکستان، آذربایجان، کویت و جمهوری اسلامی ایران و … .

روش و سطح همکاری

روش بخش امور قرآنی مؤسسه این است که نیروهای فعال قرآنی را در جهت نشر فرهنگ قرآن کریم، شناسائی و سازماندهی نماید تا از تخصص و مهارتهای آنها جامعه اسلامی بیش از پیش بهره مند شود.
سطح همکاری این بخش با همه کسانی که تشنه معارف قرآن کریم هستند بدین گونه است که در حد امکان امکانات از قبیل: قرآن کریم، رحل و تخته وایت برد و … در اختیار آنها قرار می دهد و برای رشد قرآن آموزان و بهره گیری بیشتر از معنویات قرآن کریم در طول برنامه ها، نظارت، اردو، برگزاری مسابقه، اهداء جوایز و گواهی پایان دوره از دیگر همکاری های بخش امور قرآنی مؤسسه امام هادی(ع) است.
برنامه های فوق توسط دفاتر و نمایندگی های این مؤسسه در شهرهای مختلف انجام می گیرد.

امکانات توزیع شده

بخش امور قرآنی مؤسسه افتخار دارد که تا کنون اقلام ذیل را به دست تشنگان آب زلال وحی رسانده است:
الف: بیش از بیست و پنج هزار جلد قرآن کریم.
ب: رحل قرآن در حد نیاز
ج: تخته وایت برد در حد نیاز
د: جزوه های آموزشی قرآن کریم بیش از چهار هزار جلد
با این امکانات حدود نهصد کلاس قرآن کریم برای برادران و خواهران، خردسالان و بزرگسالان، در رشته های مختلف علوم قرآنی تأسیس شده است. قابل یادآوری است که در حدود 15 هزار قرآن آموز تحت پوشش این مؤسسه خیریه بوده و یا از دوره های آموزشی آن فارغ شده است که بیشتر آنها در بین مهاجرین دور از وطن می باشد.

نشست و گردهمائی

به منظور ارتقا و بهبود کارهای قرآنی، حداقل سالی یک بار نشست تخصصی با حضور کارشناسان مسائل قرآنی در ابعاد آموزش و تربیت برگزار می گردد . در چنین جلساتی راههای جذب جوانان و نوجوانان به کلاسهای قرآن و عوامل تأثیر گذار در این مورد بررسی می شود. گردهمائی معلمان کلاسهای قرآن کریم نیز بدین منظور و بررسی طرحها، برنامه های آموزشی، رفع کمبود ها، ارائه پیشنهادها و انتقادها، تبادل نظر و اندیشه، میان معلمان محترم هر از چند گاهی در طول سال تشکیل می شود.

مسابقات

یکی از برنامه های بخش امور قرآنی برگزاری مسابقات سالانه قرآن کریم در رشته های حفظ، قرائت و ترتیل در میان کلاسهای مؤسسه امام هادی(ع) می باشد.
این مسابقات در سه مرحله برگزار می شود: دو مرحله به صورت منطقه ای و مرحله نهائی آن به صورت سراسری برگزار می گردد.
لازم به ذکر است که جهت احیای شعائر دینی مسابقات منطقه ای در مناسبتهایی چون میلاد حضرت فاطمه (س) و عید سعید غدیر خم و مسابقات سراسری در ایام میلاد با سعادت حضرت پیامبر گرامی اسلام (ص) و امام جعفر صادق (ع) برگزار می گردد. در روز میلاد ضمن جشن و گرامی داشت این روز بزرگ و فرخنده، با حضور قاریان بین المللی از خادمان قرآن کریم، معلمان و قرآن آموزان تجلیل به عمل می آید.

در حاشیه کلاسهای قرآن کریم

طبق برنامه ریزی که شده است هر معلم در کلاس خودش باید اخلاق، عقاید و احکام را برای قرآن آموزان تدریس نماید. از برنامه هایی که خیلی مورد استقبال بوده است طرح تابستانی این بخش است این طرح که در هنگام تعطیلی دانش آموزان انجام می گیرد، ضمن پر کردن اوقات فراغت آنان از برنامه های آموزشی مثل اخلاق، احکام، عقاید و برنامه های تفریحی مانند شنا، اردو، ورزش و … بهرمند می شوند و یکی از این طرحهای موفق طرح (محسن شهید) در تابستان 80 بود که تعداد شش صد دانش آموزش در آن شرکت نمودند و به چهار صد نفر آنان (گواهی نامه) آموزش ایام فراغت اعطا گردید. البته این طرح در مناطقی برگزار می گردد که زمینه کاری باشد.

حسن ختام

بستری که مؤسسه امام هادی (ع) در عرصه های اجتماعی و فرهنگی به وجود آورده است برای کسانی که در جهان امروز و به خصوص در افغانستان دغدغه دین و ارزشهای آن را دارند، فرصتی است کم نظیر؛ لذا لازم است علماء، طلاب، روشنفکران دین، مؤمنین و خیرین این حرکت دینی و فرهنگی را به سرمایه های مادی و معنوی خود برای همیشه ماندگار نمایند.
جهت هر نوع همکاری با بخش قرآنی مؤسسه امام هادی(ع) می توانید با آدرسهای ذیل تماس حاصل نمایید:
ایران: قم/ خیابان آیت ا… مرعشی نجفی، کوچه 20، پلاک 38. تلفن: 7745739- 7830298.
مشهد مقدس: 2214653
تهران (ورامین): 3353/ 0292244
شیراز: 7273729
اصفهان: 5515272
افغانستان: کابل، غرب کابل، جاده شهید مزاری (ره)، ایستگاه مهتاب قلعه، دروازه غربی مجتمع بزرگ خاتم الانبیاء (ص)، دفتر مرجع عالیقدر حضرت آیة الله العظمی حاج سید صادق حسینی شیرازی (مد ظله العالی)    +93778161800
مزار شریف: 009370506589
غزنی، شهر غزنی – مدرسه توحید.
Slide2